OPIS
Niniejsza praca jest drugą z cyklu trzech książek autorstwa Jarosława Mielcarka, poświęconego rekonstrukcji podstaw teoretycznych głównych koncepcji rachunkowości zarządczej - CVP, ABC i TOC. Oprócz prezentacji najważniejszych elementów teorii ograniczeń - najmniej znanej w Polsce, spośród trzech głównych koncepcji rachunkowości zarządczej - w pracy przedstawiono rozwiązanie szeregu nowych problemów, mających istotne znaczenie dla zarządzania przedsiębiorstwem, które w swojej działalności napotyka ograniczenia zasobowe, rynkowe, finansowe i organizacyjne.
W okresie narastającej globalizacji i nasilenia się konkurencji jednym z warunków uzyskiwania i utrzymywania przewagi konkurencyjnej jest rosnąca skuteczność w posługiwaniu się poszczególnymi koncepcjami rachunkowości zarządczej jako narzędziami wspomagającymi zarządzanie przedsiębiorstwem. Praktyczny walor tej teoretycznej pracy wynika z tego, że owa skuteczność zależy w coraz większym stopniu od dostrzeżenia, że dana koncepcja może być efektywną nauką normatywną tylko wówczas, gdy jest równocześnie teorią pozytywną.
Będziemy uważali, że cel, jaki sobie postawiliśmy, przystępując do pisania tej książki, został osiągnięty, jeżeli przyczyni się ona w jakimś stopniu do lepszego poznania i zrozumienia podstaw teoretycznych koncepcji TOC - jako jednej z trzech głównych koncepcji rachunkowości zarządczej.
Książka polecana jest pracownikom naukowym, studentom zainteresowanym rachunkowością zarządczą kadrze zarządzającej wszystkich szczebli, pracownikom firm konsultingowych, pracownikom komórek analitycznych banków oraz wszystkim osobom chcącym zostać ekspertami w zakresie rachunkowości zarządczej.