OPIS
W modlitewnym spojrzeniu świat nie dzieli się na rzeczy czy sprawy wielkie albo małe. Ludzi modlących się można rozpoznać po pragnieniu uproszczenia życia. Nie ma dla nich lepszych i gorszych miejsc przy stole, mniej lub bardziej nobilitowanych ludzi. Prostota i ubóstwo pociągają ich, jakby wyczuwali w nich tajemniczą obecność.
Ks. Krzysztof Grzywocz
Czy jest idealny moment na to, by trwać na modlitwie przed Bogiem, patrzeć w oczy ukochanej osobie, dbać o relacje z rodziną i znajomymi, rozmawiać czy wypić wspólnie kawę? Ksiądz Krzysztof Grzywocz – uznany rekolekcjonista, kierownik duchowy i teolog, który zaginął w Alpach w 2017 roku – był przekonany, że najlepszym czasem na spotkanie zarówno z drugim człowiekiem, jak i z Chrystusem jest każdy dzień naszego życia.
Ryszard Paluch przybliża nas do przesłania ks. Grzywocza – swego wieloletniego nauczyciela, ojca, księdza od gór i przyjaźni – zapraszając jednocześnie do refleksji nad złożonością codzienności. Pokazuje, że także święci byli w niej mocno osadzeni – oni „tu i teraz” kochali, doświadczali zarówno kruchości, jak i spełnienia oraz chwil szczęścia.
Poznając duchowość opolskiego kapłana, możemy odkryć, że Bóg mówi do nas na wiele sposobów, wykorzystując rozmaite miejsca, czasy i środki, aby „dotknąć” nas i po prostu być blisko. Warto wsłuchać się w te podpowiedzi, by uczyć się… smakować życie.
Ryszard Paluch (ur. 1976) – mąż i tata, doktor teologii duchowości, katecheta, wychowawca, pedagog szkolny, redaktor. Jest koordynatorem strony i opiekunem projektu dokumentującego spuściznę zaginionego ks. Krzysztofa Grzywocza.