Ginące rzemiosło na Kaszubach.

okładka

Ginące rzemiosło na Kaszubach.

Produkt jest aktualnie niedostępny

Kliknij tutaj, jeśli chcesz otrzymać maila, gdy produkt się ukaże.

OPIS

Dżinącé rzemiasło na Kaszëbach / Obsolete Occupations and Grafts in Kashubia
Album, który oddajemy w Państwa ręce, powstał, aby ocalić od zapomnienia niezwykły świat kaszubskich artystów ludowych i rzemieślników. Trudno przecenić rolę, jaką odgrywają oni w regionalnej społeczności. W swojej pracy pielęgnują wszak tradycje rodzimego rękodzieła i zwyczaje swojego ludu, odtwarzają metody, rytuały i formy zachowywane przez Kaszubów od wieków, z szacunkiem korzystają z kulturowego dorobku dawnej pomorskiej wsi. W ich dziełach wyraża się kaszubska wrażliwość.
Każde ze zdjęć zamieszczonych w tej książce jest hołdem złożonym ich codziennemu trudowi. Fotografowie pochodzący z różnych stron Polski – m.in. ze Śląska, z Lubelszczyzny, z Mazowsza – uwypuklili to, co w życiu kaszubskich rękodzielników najbardziej charakterystyczne. Uchwycili satysfakcję i pogodę wynikające z rzetelnie wykonanej roboty. Docenili niepowtarzalność rzemieślniczej pracy, której unikatowe wytwory wyróżniają się wśród przedmiotów z masowej produkcji. Pokazali wreszcie prostotę i wytrwałość umożliwiające kontynuowanie tradycji przodków niejako na marginesie świata, który w pośpiechu dąży do nowości i zysku. Wzorem swoich modeli artyści fotografii sięgnęli do tradycyjnych form i technik. Przy użyciu analogowego sprzętu i bez obróbki cyfrowej utrwalili na celuloidowej kliszy miejsca – domy, pracownie, warsztaty – w których przeszłość kaszubskiej wspólnoty żyje nadal na przekór dynamicznie zmieniającej się współczesności.
Projekt „Ginące rzemiosło na Kaszubach” został zrealizowany przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie – organizację od półwiecza działającą na rzecz rozwoju dziedzictwa i kultury Kaszub. Przy tworzeniu albumu współpracowały osoby i instytucje związane z pomorskim ruchem regionalnym. Autentyczne plenery udostępniły muzea na wolnym powietrzu: Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach Kiszewskich oraz Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach.
W imieniu wszystkich, którzy przyczynili się do wydania tej książki, zapraszamy Państwa do udziału w nostalgicznej podróży do świata, który na naszych oczach powoli i bezpowrotnie odchodzi w przeszłość.

DODATKOWE INFORMACJE

  • Format:310x240 mm
  • Liczba stron:168
  • Oprawa:twarda
  • ISBN-13:9788362137657
  • Data wydania:9 październik 2020
  • Numer katalogowy:442799

RECENZJEjak działają recenzje?

Lista recenzji jest pusta

DOSTAWA

DARMOWA dostawa powyżej 299 zł!

Realizacja dostaw poprzez:

  • ups
  • paczkomaty
  • ruch
  • poczta

OPINIE

Nasza strona używa plików cookies, w celu ułatwienia Ci zakupów. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności

© 2006-2025 Gildia Internet Services Sp. z o.o. and 2017-2025 Prószyński Media Sp z o.o. PgSearcher