OPIS
Prezentowana publikacja pt. Środki zaskarżenia w postępowaniu sądowoadministracyjnym wraz z wzorami pism procesowych omawia całościowo problematykę systemu środków zaskarżenia występujących w postępowaniu sądowoadministracyjnym ze szczególnym uwzględnieniem konstrukcji na której opiera się system zaskarżania orzeczeń sądowych, charakteru prawnego poszczególnych środków zaskarżenia, przebiegu postępowania sądowego wywołanego wniesieniem każdego z nich, rodzajów rozstrzygnięć zapadających na skutek rozpoznania poszczególnych środków zaskarżenia oraz wzajemnych powiązań zachodzących pomiędzy tymi środkami.
Autorzy wskazują na przesłanki dopuszczalności poszczególnych środków zaskarżenia w postępowaniu sądowoadministracyjnym, w tym wymogów formalnych i fiskalnych związanych ze sporządzaniem oraz wnoszeniem tych środków, pomagając jednocześnie dokonać wyboru właściwego środka zaskarżenia w konkretnych sytuacjach (okolicznościach) procesowych.
Praca zawiera również wątki prawnoporównawcze, obejmujące swoim zakresem rodzime, jak i zagraniczne procedury sądowe oraz występujące zarówno w doktrynie jak i praktyce zagadnienia procesowe o charakterze spornym. Autorzy poświęcili również uwagę wymogom, jakie powinien spełniać system środków zaskarżenia w świetle orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka oraz z punktu widzenia standardów wykształconych w prawie unijnym.
Autorzy analizują konstrukcję systemu środków zaskarżenia oraz skuteczność poszczególnych środków w ich praktycznym stosowaniu. Jednocześnie zgłaszają postulaty de lege ferenda odnośnie ich ulepszenia i usprawnienia całego postępowania sądowoadministracyjnego.
W publikacji zostały omówione takie zagadnienia jak m.in.:
założenia systemu zaskarżania orzeczeń sądowych, analiza prawidłowości orzeczeń sądów administracyjnych, a także sama instytucję zaskarżenia orzeczeń sądowych oraz wskazano na generalne zasady i przesłanki zastosowania środków zaskarżenia, podlegające jak i nie podlegające konwalidacji; środki zaskarżenia przysługujące od orzeczeń nieprawomocnych m.in.: skarga kasacyjna, zażalenie oraz szczególne rodzaje odwołań; instytucja sprzeciwu od zarządzeń i postanowień referendarza sądowego; środki zaskarżenia przysługujące od orzeczeń prawomocnych, tj. skargę o wznowienie postępowania, skargę o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia oraz unieważnienie prawomocnego orzeczenia sądu administracyjnego; porównanie zależności występujących pomiędzy poszczególnymi środkami zaskarżenia. Książka jest adresowana zarówno do przedstawicieli świata nauki, w tym do pracowników naukowych zajmujących się problematyką zaskarżalności orzeczeń sądowych oraz dynamiką postępowania sądowoadministracyjnego, do studentów, jak i do przedstawicieli świata praktyki, przede wszystkim do adwokatów i radców prawnych występujących w postępowaniach sądowoadministracyjnych oraz do aplikantów wszystkich zawodów prawniczych. Z uwagi na swój praktyczny charakter może być przydatna również dla sędziów i prokuratorów, a także dla pracowników administracji publicznej biorących udział w postępowaniu przed sądem administracyjnym.