OPIS
Pierwsze doświadczenia polskie w tej dziedzinie wskazują przede wszystkim na trudności Beneficjentów w prawidłowym przygotowaniu dokumentacji, która musi towarzyszyć wnioskom o płatność. Powoduje to konieczność niekiedy kilkakrotnego jej poprawiania, co oznacza nie tylko dodatkowy nakład pracy wszystkich zaangażowanych w ten proces, ale też i opóźnienia w otrzymaniu zwrotu środków, a w ostateczności zmniejszenie dokonanej refundacji w stosunku do kwoty, na jaką opiewał wniosek.
Etap kontroli prawidłowości wydatkowania środków unijnych dopiero się zaczyna, więc jest jeszcze za wcześnie na formułowanie jakichkolwiek konkluzji, na pewno jednak weryfikacja będzie wnikliwa i trudno liczyć na pobłażliwość ze strony organów kontrolujących.
Im lepiej będzie się przygotowanym do wypełnienia wszystkich wymogów związanych z realizacją i rozliczeniem projektu, który jest przedmiotem umowy o dofinansowanie z funduszy strukturalnych, tym większa jest szansa, że zwrot środków uzyska się szybko i w pełnej oczekiwanej wysokości.
Wszyscy Beneficjenci uczestniczą w tym przedsięwzięciu po raz pierwszy, nie można więc oprzeć się na już posiadanych doświadczeniach. Tym bardziej warto skorzystać z pomocy w postaci podręczników i szkoleń dotyczących tej problematyki. Da to szanse na wyjaśnienie wątpliwości i uniknięcie błędów, mogących nieść za sobą istotne skutki finansowe. Zachęcam więc Państwa do lektury poradnika ”Dotacja i co dalej”. Znajdują się w nim Państwo praktyczne i konkretne informacje dotyczące podstawowych aspektów wdrażania projektów unijnych, pomocne w skutecznym pokonaniu wszystkich etapów tego procesu, a jednocześnie przydatne w przygotowywaniu kolejnych projektów w taki sposób, aby ich realizacja była jak najbardziej skuteczna.