OPIS
Ile razy chciałeś pojechać w Beskidy ot tak, bez większych przygotowań? Zabrać kanapki, termos z herbatą, wyrwać się choćby na jeden dzień, podjeżdżając autobusem lub samochodem, by potem wyruszyć w drogę. To właśnie o Tobie, drogi Czytelniku, pomyśleli autorzy przewodnika, proponując trasy pętlowe.
Podczas opracowywania niniejszej publikacji przyświecała nam myśl stworzenia książki przede wszystkim praktycznej – niewielkiej objętościowo, której turysta wędrujący po górach nie zawaha się włożyć do plecaka i używać na trasie, a jednocześnie pomocnej przy planowaniu wycieczek i dostarczającej podstawowych informacji o opisywanych masywach. Stąd specyficzna forma i układ naszego przewodnika. Otwierają go krótkie poradniki turysty pieszego, narciarskiego i rowerowego – kompendium podstawowej wiedzy dotyczącej ekwipunku i sposobów bezpiecznego poruszania się w terenie, właściwych dla tego typu aktywności. Charakterystyki tras zawierają przede wszystkim informacje istotne dla przebiegu wędrówki – opisy mijanych miejsc (miejscowości, szczytów, polan itp. – dla każdego z nich podano m.in. wysokość n.p.m. oraz współrzędne GPS), czasy przejść poszczególnych etapów itp.; zwracamy też uwagę na położone przy szlaku (lub widoczne z niego) atrakcje przyrodnicze i kulturowe. Część z tych informacji wizualizują ikony. Tekst zasadniczy uzupełniają wskazówki dla turystów-narciarzy i ramki z ciekawostkami krajoznawczymi. Na marginesach zamieszczono szczególnie ważne uwagi i wskazówki praktyczne. Integralną częścią opisu każdej trasy jest jej poglądowa mapka i profil wysokościowy. Profile narysowane są z dużym przewyższeniem – oś wysokości jest rozciągnięta w stosunku do poziomej osi odległości. Dzięki temu profile są bardziej wyraziste – należy jednak pamiętać, że nie oddają one faktycznych nachyleń stoków – na ogół w rzeczywistości teren jest dużo łagodniejszy. Na następnych stronach Czytelnik znajdzie szczegółowe wyjaśnienie wszystkich elementów profilu i opisu trasy. Przebiegi tras i szlaków, oraz położenie większości zobrazowanych na mapach obiektów zostały opracowane lub zweryfikowane na podstawie zebranych w terenie danych GPS.
Zupełnie nowy sposób przedstawienia i zwiedzania gór, w którym opisowi proponowanych wędrówek towarzyszą kolorowe mapki i profile terenu - pierwszy rzut oka na nie wystarczy, by przekonać się, czy mamy do czynienia z propozycją spaceru, czy prawdziwej górskiej wyprawy. W orientacji w terenie pomagają znaki graficzne przy opisie trasy i profilu - szczytów, schronisk, węzłów szlaków turystycznych, a zdobywającym górskie odznaki turystyczne przyda się punktacja GOT. Piękne, barwne fotografie sprawiają, że przewodnik staje się jednocześnie swoistym albumem. Nie zabrakło też planów większych miast rejonu oraz informacji krajoznawczych i praktycznych o terenach, które przemierzamy. Kolorowej, atrakcyjnej szacie graficznej towarzyszy tekst napisany przez profesjonalistów - przewodników górskich, którzy nie raz przedeptali polecane szlaki. Liczy się również wygoda użytkowania książki na spirali - nie trzeba martwić się o połamanie grzbietu czy niemożność całkowitego otwarcia przewodnika.