Powieść o czternastolatku zafascynowanym odkryciami i wykopaliskami została pierwotnie wydana przez samych autorów - Rodericka Gordona i Briana Williamsa pod tytułem "The Highfield Mole". Szybko zauważył ją Barry Cunningham, jeden z najbardziej znanych i cenionych wydawców książek dla dzieci. Historia zachwyciła go i, jak podkreślał w wielu swoich wypowiedziach, przyprawiła o dreszcz, którego nie doświadczył od momentu, gdy po raz pierwszy przeczytał historię o Harrym Potterze. Cunningham, dzięki któremu świat poznał pisarkę J. K. Rowling i stworzoną przez nią postać małego czarodzieja, doprowadził do podpisania kontraktu pomiędzy autorami "The Highfield Mole", a założonym przez siebie brytyjskim wydawnictwem Chicken House. Książka została poddana niewielkim zmianom redakcyjnym i wydana pod nowym tytułem - "Tunele". To, co stało się później - wspomina jeden z autorów Roderick Gordon - było dla nas niczym prawdziwe tornado.
Wydawnictwo Chicken House, które na rynku działa od 2000 roku, w krótkim czasie udowodniło, że niewielki, ale bardzo kreatywny team może być twórcą sukcesów na skalę światową. Sprzedane w liczbie ponad 6 milionów egzemplarzy książki Corneli Funke oraz nagrody przyznawane współpracującym autorom takim jak Katherine Roberts czy Stuart Hill to jedne z największych osiągnięć Domu Wydawniczego Barry'ego Cunninghama. Samo Wydawnictwo Chicken House zostało dwukrotnie zakwalifikowane do czołówki w konkursie Small Publisher of the Year (Mały Wydawca Roku) organizowanym przez British Book Awards. Od 2002 roku brytyjski wydawca jest ściśle związany z amerykańską potęgą wydawniczą - firmą Scholastic Inc., która jako partner dystrybuuje książki na rynku amerykańskim i kanadyjskim. Oczywiście firmy współpracowały także w przypadku "Tuneli". Zakrojone na szeroką skalę działania promocyjne przyniosły wspaniałe rezultaty.
Premiera książki w Wielkiej Brytanii 1 lipca 2007 roku wywołała burzę. Przedstawiająca wejście do tajemniczego tunelu okładka stała się jedną z najlepiej rozpoznawalnych wśród pozycji dla dzieci i młodzieży, a sama książka uplasowała się na wysokich pozycjach w rankingu największej brytyjskiej księgarni internetowej Amazon. Jeden z czołowych angielskich pisarzy science fiction Philip Ardagh napisał na łamach dziennika "The Guardian", że stworzona przez Roderica i Briana historia jest naprawdę bardzo ekscytująca, a "The Times" określił książkę jako bardzo dobrą przygodową propozycję dla młodych czytelników. "Tunele" zostały również uznane za najlepszą książkę dla dzieci i młodzieży przez popularny brytyjski program "Richard and Judy".
Wiele ciekawych informacji na temat historii książki oraz jej autorów znalazło się w specjalnym raporcie przygotowanym przez BBC. Można go znaleźć pod adresem: http://www.theworld.org/?q=node/16145.
"Tunele" na całym świecie
W Stanach Zjednoczonych książka ukazała się 8 stycznia 2008 roku. Bardzo szybko zdobyła uznanie fanów i krytyków. "Tunele" znalazły się na liście bestsellerów New York Times'a oraz Book Sense National (sporządzanej na podstawie raportów z prawie tysiąca niezależnych księgarni w USA). Wraz z ukazaniem się książki ruszyła amerykańska strona internetowa, a autorzy - Roderick Gordon i Brian Williams - odwiedzili wiele amerykańskich szkół i księgarń, spotykając się z fanami i podpisując tysiące egzemplarzy książki.
Prawa do tytułu zostały sprzedane do 38 krajów (oprócz Wielkiej Brytanii), m.in. do Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Portugalii, Brazylii, Norwegii, Francji czy Izraela. Powieść jest entuzjastycznie przyjmowana, a jej nakład rośnie. W Japonii ma on wynieść ponad 500 tysięcy egzemplarzy. Książka zadebiutowała na wysokich miejscach w krajach Europy Środkowo - Wschodniej - Czechach i Rumunii.
Polska premiera książki 30 maja zbiegnie się z uruchomieniem strony internetowej poświęconej "Tunelom" - www.ksiazkatunele.pl.