OPIS
Niniejsze opracowanie zawiera zbiór prawie 500 wzorów pism procesowych, pogrupowanych na podstawie kryterium chronologicznego przepisów Kodeksu postępowania karnego. Nie ograniczono się do podania konkretnego pisma modelowego co do formy i treści, ale także zamieszczono uwagi i objaśnienia, w których wskazano problemy wynikające na tle danego pisma, a ich wyjaśnienia dokonano przede wszystkich w oparciu o judykaturę. By ułatwić właściwe określenie adresata pisma zachowano nazewnictwo i strukturę sądów oraz innych organów co sprawia, że opracowanie pełni jednocześnie rolę krótkiego komentarza praktycznego. Opracowanie zawiera dodatkowo płytę CD zawierającą wszystkie wzory w wersji elektronicznej.
W niniejszym 4. wydaniu, oprócz omówienia zmian w sporządzaniu pism wynikających z rozwoju praktyki stosowania przepisów prawa karnego procesowego i materialnego oraz bogatego dorobku orzecznictwa sądowego, uwzględniono wszystkie najnowsze zmiany wynikające z:
ustawy z 27.9.2013 r. (Dz.U. z 2013 r. poz. 1247), która wprowadza kontradyktoryjność procesu karnego, co oznacza, że strony procesu są sobie równe i toczą spór przed sądem pełniącym rolę arbitra. Zgodnie ze zmianą istnieje możliwość wyeliminowania – za zgodą stron – z materiału dowodowego tych jego części, które nie mają istotnego znaczenia dla rozstrzygnięcia sprawy. Ponadto sprawcy wszystkich występków będą mogli składać wnioski o skazanie bez rozprawy. Mając na celu obniżenie kosztów postępowań i ich przyspieszenie zostały zmniejszone składy sędziowskie. Ponadto zmiana dotyczy sporządzania kopii akt sprawy oraz pouczania pokrzywdzonego o posiadaniu statusu strony procesowej w postępowaniu przygotowawczym oraz o wynikających z tego uprawnieniach, w szczególności: do składania wniosków o dokonanie czynności śledztwa lub dochodzenia i warunkach uczestniczenia w tych czynnościach. Zmiana ma dwa wejścia w życie: 2.6.2014 r. oraz 1.7.2015 r. ustawy z 20.2.2015 r. (Dz.U. z 2015 r. poz. 396), która nowelizuje nie tylko KPK, ale także częściowo powyższą nowelę do KPK z 27.9.2013 r. (Dz.U. z 2013 r. poz. 1247). Zmiany z tej noweli wprowadzają na grunt prawa procesowego stosowanie znowelizowanych instytucji prawa materialnego, a także dotyczą m.in.: inicjatywy dowodowej sądu, zakresu przeprowadzania dowodów na etapie postępowania przygotowawczego w sytuacji, gdy możliwe jest konsensualne rozstrzygnięcie sprawy, likwidacji instytucji powództwa cywilnego oraz likwidacji możliwości występowania przez pokrzywdzonego w charakterze powoda cywilnego, zakresu konsensualnego modelu postępowania karnego, zakresu uzasadniania wyroków i powodów uchylania wyroków przez sądy odwoławcze, zakresu normatywnych podstaw ustalania stosunków majątkowych i źródeł dochodu oskarżonego.
Zmiana weszła w życie 1.7.2015 r.
Pisma procesowe w sprawach karnych z objaśnieniami i płytą CD przygotowano z myślą o osobach chcących samodzielnie sporządzić określone pismo, jednak ze względu na ich szeroki zakres i uniwersalny charakter, a także zachowanie nazewnictwa i struktury sądów oraz innych organów mogą być one bardzo pomocne osobom świadczącym profesjonalną pomoc prawną tj. dla radców prawnych i adwokatów, a także aplikantów i prawników w firmach. Opracowanie stanowi również nieocenioną pomoc dla studentów prawa.