OPIS
Album Chorągwie pod Grunwaldem jest pierwszą od wielu dekad graficzną wizualizacją chorągwi krzyżackich i polskich biorących udział w sławnej bitwie stoczonej 15 lipca 1410 roku na polach Grunwaldu pomiędzy Stębarkiem, Łodwigowem i Ulnowem.
Mariusz Moroz z niezwykłym pietyzmem odtwarza wygląd chorągwi, opierając się na opisach zawartych w najważniejszych dziełach Jana Długosza: Annales seu cronicae incliti Regni Poloniae (Roczniki, czyli kroniki sławnego Królestwa Polskiego) oraz na powstałej z inspiracji kronikarza i opatrzonej jego komentarzami - Banderia Prutenorum. W Banderia Prutenorum, na czterdziestu ośmiu pergaminowych kartach, krakowski malarz Stanisław Durink zilustrował chorągwie krzyżackie zdobyte pod Grunwaldem, Koronowem i Dąbkami.
Mariusz Moroz cytuje opisy łacińskie chorągwi, przytacza ich tłumaczenia oraz dodaje własne, rozbudowane komentarze. Wyjaśnia wiele kwestii, poprawia nieścisłości historyczne, które wkradły się w dzieła jego wielkich poprzedników, podaje mnóstwo ciekawostek mogących zainteresować każdego miłośnika historii.
Album został uzupełniony o obfitujące w niezwykle interesujące szczegóły kalendarium z historii zakonu autorstwa Roberta Zaręby.